sekmadienis, balandžio 26, 2015

Australijos vizos gavimas (189 Skilled Independent)

Galbūt kam bus įdomi informacija apie Australijos darbo vizos gavimo procedūrą (mano atveju – 189, Skilled Independent). Apie patį gyvenimą Australijoje ir darbo paieškas, ir kur gyventi tikrai nieko negaliu patarti ar net papasakoti, šitas įrašas yra konkrečiai apie vizos gavimą.

Taip pat šitu rašinėliu jokiu būdu neskatinu nieko emigruoti. Lietuva yra nuostabi ir mano mylima šalis ir jeigu esate pakankamai kvalifikuotas, kad galite pretenduoti į būtent šio tipo vizą tai labai tikėtina, kad Jums ir Lietuvoje labai gerai. Tai būkit laisvi, ir grįžkit atgalios, jei visgi sumąstysit. ;)


Skilled Independent visa (189)

Ši vizos rūšis suteikia galimybę dirbti ir gyventi neribotą laika Australijoje, penkis metus nuo jos gavimo. Tačiau tam, kad įsigaliotų, yra privaloma per metus nuo jos išdavimo, – tiksliau per metus nuo to laiko, kai buvo atlikti medicinos testai. Po penkių metų, jei bus išvykstama, – tuomet atvykstant atgal vizą reikia atsinaujinti.

Vizos gavėjui yra suteikiamas PR (permanent resident) statusas, atitinkamai teisės į bazinį sveikatos draudimą (Medicare) ir dar visokia sociali pagalba. Kažkiek pagyvenus yra galimybė gauti pilietybę, ir t.t. PR status neleidžia tik balsuoti politiniuose rinkimuose (ir dėl to nesu tikras, galbūt kažkokiose jurisdikcijose, – miesto savivaldos ir galima). Bet aš to nežinau tiksliau, ir ne apie tai įrašas.

Galima kartu, tos pačios vizos rėmuose, registruoti šeimos narius bei partnerius (kas tai bebūtų.. – reiks tik kažkaip jiems įrodyti, kad jis/ji yra parneris, o ne šiaip pakeleivis gyvenimo).

Daugiau info:


Profesijų sąrašas, kurias turintys gali pretenduoti į šio tipo vizą:

Taškų sistema, SkillSelect

Australija potencialiems imigrantams šiai (ir kelioms kitoms vizoms rūšims) taiko taškais paremtą sistemą: įvertinami kandidato privalumai skaitine verte, tokie kaip amžius, sveikata, profesinė sritis, išsilavinimas, darbo patirtis, baigtos studijos Australijoje, anglų kalbos žinios ir dar kažkas ten (ir turbūt tie kriterijai kas metai keičiasi).

Registracija į SkillSelect (http://www.immi.gov.au/Work/Pages/SkillSelect/SkillSelect.aspx) yra pirmas žingsnis. Į ta sistemėlę reikia EOI formoje (EOI = Expression of Interest) elektroniniu būdu užkelti visus įrodymus, kad esi tinkamas kandidatas.

Bijau, kad dabar neatsiminsiu pilno dokumentų sąrašo, bet jis daugmaž toks:
  • Pasas
  • Gimimo liūdijimas
  • Aukštojo mokslo diplomai
  • Profesinės srities kompetencijos įrodymas (mano atveju, - iš ACS - Australian Computer Society)
  • Anglų kalbos sugebėjimų įrodymas (IELTS arba TOEFL) - aš rinkausi IELTS
  • Darbo patirties istorija, atsiliepimai iš darbdavių
Visi dokumentai turi būti:
  • nuskanuoti geru formatu ir spalvotai,
  • kartu su vertimais jeigu jie yra parašyti ne anglų kalba arba neturi vertimo,
  • pavirtinti, jog tai yra "true copy of original document."
Paskutinis reikalavimas sukėlė truputį galvos skausmo, nes reikalavimuose nebuvo man aišku, kas už Australijos ribų tai galėtų padaryti (patvirtinti, kad dokumentai tikri). Perskambinus kelis notarų biurus, beliko kreiptis į Australijos konsulatą Vilniuje, kur nuostabus konsulas gerb. Salvatore Antonio Meschino man prašant sutiko patvirtinti paso, aukštojo mokslo diplomų ir kelis kitus dokumentus ir vertimus. Didelis Ačiū jam.

Atitinkamai, atsiliepimus iš darbdavių jis negalėjo patikrinti kaip esančius tikrus, bet kažkaip tai paskui niekam tai neužkliuvo.

IELTS egzaminas

Ruoštis specialiai nesiruošiau, (nors tikriausiai pagalba arba tam tikras darbas būtų pagerinęs rezultatus). Reikia pažymėti, kad SkillSelect kaip tavo anglų kalbos sugebėjimų įverti priima MINIMALŲ iš skaitymo, rašymo, klausymo ir pokalbio egzamino dalių. Sistema taip pat apvalina tą mažiausią įvertį iki sveiko skaičiaus. Todėl man gavus iš rašybos egzamino dalies 6.5 balų įvertį buvo liūdna.

Registravimasis į IELTS egzaminą ir jo rezultatų gavimas užtruko porą mėnesiu, kaina apie 500LT senais pinigais. Dabar (2015 balandį) pasitikslinus, parašyta, kad "Registracija baigiasi likus 5 savaitėms iki egzamino dienos (egzamino kaina – 167,98 Eur / 580 Lt)."

Profesinių sugebėjimų "akreditacija"

Priklausomai nuo profesijos, SkillSelect sistemoje yra reikalinga kažkokiu būdu įrodyti savo patirtį ir sugebėjimus. Kiekvieną iš profesijų kuruoja atitinkamos Australijoje esančios įstagos. Jos išvardintos tame pačiame puslapyje, https://www.immi.gov.au/Work/Pages/skilled-occupations-lists/sol.aspx .

Mano atveju ta organizacija buvo ACS (Australian Computer Society) - https://www.acs.org.au/. Jie turi savo dar vieną atskirą sistemėlę, kurioje užsiregistravus reikia nusiųsti dokumentus (asmens dokumento kopiją, universiteto diplomus ir jų vertimus bei darbo istoriją, bei atsiliepimus iš buvusių darbdavių (angl. references).

Sukėlus dokumentus į sistemą, ir apmokėjus (man tai kainavo AUD 500, - kainos čia https://www.acs.org.au/migration-skills-assessment/costs-and-charges.

Apmokėjus jie ten keletą savaičių daro savo reikalus ir atsiunčia rezultatus e-mailu PDF'e, kurį paskui reikia sukelti į SkillSelect.

Lošimas ir laukimas

Sukėlus visus dokumentus į EOI formą ir paspaudus kažkokį mygtuką reikia laukti. Laukti neaišku kiek, nes kandidatų atrinkimas pagal taškus vyksta kažkokiais etapais. Man pasiūlymas darytis vizą atėjo greitai (jei neklystu tai buvo mėnuo, ar gal net mažiau). Įsivaizdavau, kad tai užtruks pusę metų.
 

Vizos paraiška

Pasiūlymas darytis vizą galioja porą mėnesių, ir tai siūlo du kartus. Labai ilgai dvejojant, tavo EOI anuliuojamas ir visą istoriją reiktų pradėti iš pradžių.

Gavus pasiūlumą darytis vizą, reikia sumokėti žiauriausią mokęstį (mano atveju AUD 3520). Vizos kaina didėja su šeimos narių skaičiumi, kurie "kabinami" prie jos. Apmokėjus vizos mokestį, tavo EOI uždaromas ir reikia tuos pačius dokumentus (ir dar daugiau) įkelti į dar vieną sistemą - https://www.immi.gov.au/Services/Pages/immiaccount.aspx .

Tuomet reikalingi papildomi dokumentai:
  • neteistumo įrodymas (Informatikos ir ryšių departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos);
  • medicinos testas;
  • kiti.. - ten bus parašyta.
Sukėlus visus dokumentus ir pasidarius medicinos egzaminus REIKIA LAUKTI kol ateis tavo eilė, t.y. kol pastebės tavo paraišką. Tai gali (ir užtruks) porą mėnesių. Ir rekomenduojama medicinos testą darytis tik tada, kai su tavim susisiekia imigracijos dept. darbuotojas. Reikalas tame, kad suteikus vizą, pats leidimas įvažiuoti galios metus nuo medicininio testo, o ne nuo vizos išdavimo datos. Per anksti pasidarius testą, susiaurėja laiko periodas kada galima vizą aktyvuoti.

Lietuvoje med. testus tai atlieka http://www.clinic.lt/ . Dabar neatsiminsiu tikslios kainos, tačiau būna eilė. Registruokitės iš anksto, taip pat bus reikalinga užpildyt diiideles savo ligų istorijos formas. Man buvo reikalinga bendra sveikatos apžiūra, krūtinės rentgeno fotografija, kraujo testas.

Beje, http://www.pomsinoz.com/ forume žmonės palaiko didelę viešą google drive lentelę, kurioje žmonės atsižymi datas, kai pateikia paraiškas ir laiką, kada sulaukia savo eilės imigracijos departamente. Mano atveju tai buvo lygiai du mėnesiai. Aš nenoriu čia įkelti nuorodos į patį failą, nes jis yra atviras viešam redagavimui.

Apibendrintai

Bendra vizos kaina man (vienam asmeniui) buvo ~10K+ LT. Viso proceso metu pinigus reikia mokėti vis didesnėm sumomis (IELTS, ACS, pačios vizos mokestis) – jauties šildomas kaip varlė puode :) Nevelkant kojų ir daug nedvejojant, nuo SkillSelect registracijos iki pačios vizos gavimo galima turbūt spėti ir per pusmetį..

Alternatyvos

Turistinės vizos išduodamos elektroniniu būdu. Ją gavus galima lankytis kiek nori kartų, tik pati viza galioja tris mėnesius.

Kitos alternatyvos yra studento vizą, įstojus į Australijoje veikiantį Universitetą, arba kitą mokymo įstaigą. Su ja leidžiama, jei neklystu, 20 val per savaitę (pusę etato) dirbti studijuojant. Be to tokia vizą išduoda kur kas greičiau, per porą savaičių nuo įstojimo/studijų apmokėjimo.

Pačių vizų rūšių yra milijonas, ir ištiesų nelabai ką turiu konkretaus apie kitas papasakoti ir nenoriu primeluoti.

Sėkmės.


Komentarų nėra: